PKP TS-LINIA 202 polski deutsch english  

LINIA 202

To trasa kolejowa która ma początek na stacji Gdańsk Główny a kończy się w na stacji Stargard Szczeciński. Trasa liczy 333,678km i obecnie jest całkowicie zelektryfikowana, natomiast kilometraż naliczany jest od Gdańska. Linia otrzymała nr 202 w instrukcji D29 i posiada charakter pierwszorzędnej linii o znaczeniu państwowym.

OPIS TRASY

Linia otwarta została etapami począwszy od 1859r (odcinek Stargard-Koszalin) do 1870r (Gdańsk-Słupsk). Ten trakt kolejowy miał na celu połączyć Berlin z Gdańskiem wzdłuż brzegu Bałtyku dlatego linię określa się mianem "magistrali nadbałtyckiej". Początkowo jako linia jednotorowa, następnie jako dwu torowa na odcinku 151km Białogard-Stargard oraz Wejherowo-Gdańsk. Do 1939r trwały przygotowania do budowy drugiego toru na odcinku Białogard-Koszalin-Słupsk. Po 1945 armia czerwona rozebrała drugi tor na odcinku Białogard-Runowo Pomorskie. Do dnia dzisiejszego są widoczne ślady istnienia drugiego toru m.in. szeroki nasyp, przyczółki mostów itp.

[+] max[+] max[+] max

ślady po drugim torze

ślady po drugim torze

po lewej stronie widoczny peron, niestety położeniu drugiego toru przeszkodził wybuch wojny

Mimo, że w latach 30 XX wieku, ruch był prowadzony wyłącznie trakcją parową to czasy przejazdu w porównaniu do dzisiejszych były krótsze. Kilometraż naliczany był od samego Berlina a na trasie można spotkać gdzieniegdzie słupki kilometrażowe z tego okresu.

[+] max[+] max

polski kilometraż znajdował się pod spodem a cały słupek był odwracany tak, że te oryginalne cyfry były wkopane w ziemi i niewidoczne

rozkład jazdy z 1938r - kilometraż po lewej zgadzał się z tym na szlaku

Po przejęciu terytoriów i odbudowie wznowiono planowy ruch pociągów. Początkowo trakcją parową następnie spalinową. Od 1986r do 1989r trwały prace elektryfikacyjne na całej linii. Obecnie czynione są starania do podwyższenia prędkości szlakowej ze 100 do 120km/h.

TRASA W MICROSOFT TRAIN SIMULATOR

MsTS - jest to kultowa gra, która mimo swojej niedoskonałości dostarcza wielu wrażeń. Pamiętam pierwszą nie komercyjną trasę Berlin-Szczecin, spędzałem przy niej sporo godzin mimo, że odwzorowanie Szczecina odbiegało od rzeczywistości. Właśnie wtedy wpadłem na pomysł: a może by tak przeedytować Szczecin i pociągnąć trasę do Koszalina? To właśnie na tej trasie zdobywałem pierwsze szlify w edytorze tras MsTS. Następnie utworzyłem w 2002r projekt Szczecin-Koszalin, który nie został ukończony mimo wielu spędzonych nad nim godzin (zrobione 70km Szczecin-Chociwel). Trasa była bardzo nierealna dlatego też postanowiłem odpocząć:) i zacząć gromadzić materiały do stworzenia realnego odcinka z tej trasy. (W międzyczasie autor pracował nad projektem fikcyjnej trasy KL oraz obijał się lub zajmował muzyką SIC!).

We wrześniu 2003r miałem w końcu możliwość nagrania kamerą VHS odcinka Świdwin-Runowo Pomorskie. W założeniu miał być to tylko 33km odcinek linii 202 do MsTSa. W lutym 2004r przystąpiłem do prac nad Świdwinem aby po 4 miesiącach wydać testową wersję trasy zawierającą odcinek do Worowa (14km). Do dalszej pracy przystąpiłem dopiero w styczniu 2005r. W efekcie odcinek Świdwin-Runowo był już gotowy w lutym jednak mając wiele zgromadzonych materiałów postanowiłem to przedłużać. Obecnie skupiam się na wykańczaniu odcinka Białogard-Chociwel.

Screenshots tras z gry w GALERII.

Autor strony

 

NEWS

GALERIA

DOWNLOAD

KONTAKT

NEWS O TRASIE GALERIA DOWNLOAD KONTAKT

 

copyright © 2005 FTD    all rights reserved     design by Nemesis ('05)